یک پیاده روی دلچسب – آنچه پیاده رو ها میخواهند!

اگر پاهای انسان ها را به عنوان اولین وسیله نقلیه به حساب بیاوریم، بی گمان پیاده رو ها به عنوان اولین و قدیمی ترین شریان های حیاتی تمدن شناخته خواهند شد. جایی که این روزها در حال بازپس گیری جایگاه خود از خودرو های آلوده کننده و بزرگ هستند. اما واقعا یک پیاده روی خوب چه ویژگی هایی باید داشته باشد و چه تاثیری میتواند بر شهر بگذارد.

۱- رویه صاف

شاید به عنوان یک از اصلی ترین نیاز های هر پیاده رو سطح یکدست و هموار آن باشد. تجربه چاله های ناگهانی یا شیب های تند خاطرات ناخوشایندی است که همه ما بار ها تجربه کرده ایم. نمونه ملموس تر آن شاید ورودی پارکینگ های زیر زمینی باشد،‌یک سطح شیب دار خطرناک که شخصا بارها با آنها برخورد داشته ام.

۲- بدون مانع

این روزها همه ما موقع راه رفتن نگاهی به اسمارت فون های خودمان هم داریم و تقریبا چیزی از آنچه ۳ متر جلوتر انتظارمان را می کشد نمی دانیم. حضورت پله های مغازه ها، تیر های برق، صندوق های صدقات،‌ دکه های روزنامه و حتی اقلام فروشی فروشگاه ها که در پیاده رو چیده شده اند همگی نمونه هایی از موانعی هستند که در هیچ مسیر پیاده روی نباید وجود داشته باشند.

۳- روشنایی کافی

اهمیت روشنایی پیاده رو ها در شب بر هیچ کس پوشیده نیست. نور کافی علاوه بر لذت بخش کردن پیاده روی باعث احساس امنیت بیشتری میشود.

۴- عرض مناسب

در حقیقت برای مدت ها عابران پیاده به عنوان شهروندان درجه دو محسوب میشدند و طراحان، خیابان های عریض را به پیاده رو های عریض ترجیح می دادند در حالی که یک پیاده روی عریض اشتیاق شما برای پیاده روی را بر می انگیزد. پیاده روی های دسته جمعی با دوستانتان را به خاطر بیاورید! (من عاشق پیاده رو های عریض هستم.)

۵- امنیت

ما هرگز در جای نا امن با خیال آسوده قدم نمی زنیم. تصور کنید ذر کنار بک پیاده رو ساختمانی بلند در حال احداث باشد!! چه خطر هایی میتواند عابرین را تهدید کند! نکته بعد در خصوص امنیت موتور ها و دوچرخه ها هستند که باید با احداث مسیر های مخصوص یا جدا کردن معبر آنها از پیاده رو امنیت عابرین را تامین نمود.

۶- جذابیت

پیاده رو ها نیاز به جذابیت دارند.درخت،‌گل،‌ المان یا هر چیز دیگری میتواند پیاده رو را جذاب کند. قرار نیست عابرین سنگ فرش های پیده رو ها را بشمارند! حتی وجود نیمکت در فواصل مشخص از جذابیت های یک پیاده رو است.احتمالا خیابان های کمی را پیدا خواهید کرد که چنین نیمکت هایی داشته باشند.

۷- محل عبور معلولین

اگر اشتباه نکنم درصد شهروندان معلول در ایران به اندازه آلمان است اما شما آنها را در خیابان نمی بینید. چرا؟ چون جای مناسبی برای آنها وجود ندارد.عبور از جوی های آب شهری، موانع میله ای برای جلوگیری از ورود خودرو ها به پیاده رو ( خدایی ته بی فرهنگیه) و دها دلیل دیگر مانع از حضور آنها در مجامع عمومی می شوند.

 

چرا پیاده رو ها اهمیت دارند.

به گمان من چند عامل باعث اهمیت پیاده رو ها هستند. مهمترین انها شاید کاهش معضل ترافیک خودرو ها و الودگی هوا باشد. به عنوان مثال همه ما با خودرو هایی که به طور دوبله پارک کرده اند برخورد داشته ایم و این  در حالی است که شاید ۵۰ متر دورتر از مغازه تعداد زیادی جای پارک خالی وجود دارد( البته قبول دارم که در این مورد  تنبلی ما هم نقش بسزایی بازی میکند اما پیاده روی زیبا عامل محرک خوبی برای مقابله با آن است). عامل دیگر اینکه پیاده رو ها محلی برای تفریح تلقی میشوند، در حقیقت پیاده روی و دیدن ویترین مغازه ها برای ما نوعی تفریح است که بسیار هم از آن لذت می بریم، برای من پیاده رو ها محلی برای فعالیت های اجتماعی است. عامل مهم دیگر رونق اقتصادی است. بله!‌رونق اقتصادی! بر اساس نمونه هایی که در شهر های مختلف اجزا شده است وجود پیاده روی مناسب در جلوی مغازه میتواند تا ۷۰ درصد در فروش شما تاثیر بگذارد. مضاف بر اینکه پیاده روی خوب مردم را جذب میکند و وجود جمعیت در یک جا یعنی کسب و کار و پول!

Be the first to comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *